Print this page

O nás - trochu histórie nezaškodí

Read 6523 times
Rate this item
(3 votes)

 

 

Vznik nášho občianskeho združenia sa datuje do roku 2004. Presnejšie povedané, Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky zaregistrovalo naše združenie dňa 23.1.2004. Avšak ako skupina chovateľov a milovníkov mačacích krások sme fungovali už dlho dlho predtým. Ako základná organizácia v rámci Slovenského zväzu chovateľov prakticky od začiatkov organizovaného chovu ušľachtilých mačiek na Slovensku.

Založenie občianskeho združenia nám dalo právnu subjektivitu a voľnosť v aktivitách, ktoré sme realizovali. Naša prvá výstava pod záštitou Slovenského zväzu chovateľov, ale už ako Ister Felis sa konala v roku 2005 v priestoroch kultúrneho domu Cultus v Bratislave Ružinove. Dodnes si pamätám to vzrušenie, radosť, ale aj neuveriteľné komplikácie, s ktorými sme sa museli popasovať. Tuhá zima, dovoz klietok zo skladu zväzu pri Nitre, stretnutie pohlavárov dvoch najväčších svetových mocností. Bush a Putin si podávali ruky a my sme sa snažili nájsť schodnú cestu k miestu konania výstavy, keďže cesty boli blokované.

Stihli sme to. Výstava sa mala začať na druhý deň o pol siedmej, ale v piatok večer sa nás snažilo prikvačiť zúfalstvo. Úplne nové klietky určené vraj len pre mačacie výstavy už boli použité. Králičie chlpy a perie hrabavej hydiny bolo to najmenej. Drhli sme tie klietky do noci a vystielali ich izolačnou vrstvou hrubého igelitu, ktorý sme narýchlo v nočnom Tescu stihli zaobstarať. Vďaka za nočné Tesco.

 

Výstava zožala úspech. Rada na ňu spomínam. Spojilo sa nadšenie a podpora nielen členov našej organizácie, ale aj členov z iných organizácií zväzu.

Odvtedy poriadame výstavy viac menej pravidelne. Raz alebo aj dvakrát za rok. Prípadne si dáme prestávku. Nesnažíme sa veci siliť. Cez výstavy sme mali tú česť sa zoznámiť s úžasnými ľuďmi. S Irenkou a jej chlapcami z Poľska, ktorí nám počas niekoľkých výstav zabezpečovali perfektný odborný servis výstavného sekretariátu. Mnohé sme sa od nich naučili. Vďaka smeruje aj do susedných Čiech, kde sme našli ochotné ruky, ktoré nám pomáhali s výstavou – sekretariát, stewardi, vedenie Best in Show a mnohé iné aktivity, bez ktorých by výstavy neboli tak úspešné. A samozrejme ďakujeme aj našim členom tak z našej organizácie, ako aj iných, ktorí sa stali neodmysliteľnou súčasťou tak rozsiahlej akcie.

 

Veď o čom je chov mačiek a poriadanie výstav? Je to hlavne krásne hobby. Mačacie krásavice a krásavci rôznych plemien nám vstupujú do životov a sprostredkúvajú nám okrem mnohých individuálnych a veľmi súkromných radostí aj radosť zo spoznávania iných podobne orientovaných ľudí. Výstavy nám prinášajú radosť z úspešne vykonanej akcie, kde na záver opadne ťažoba zodpovednosti aby všetko fungovalo tak, ako má, a zostane pocit dobre vykonanej práce. Sme na smrť unavení, ale šťastní...

 

Aj Vy sa môžete stať členom nášho tímu, či už ako chovateľ mačiek, ktorý chce ukázať svoje chovateľské úspechy alebo len preto, že má mačičky rád.
Taktiež Vás radi privítame ako aktívneho člena pri organizovaní medzinárodných výstav mačiek
pod záštitou medzinárodnej organizácie FIFe a slovenskej organizácie Federácie Felis Slovakia.
Napíšte nám, ale pošlite prihlášku. Ste u nás vítaní.

 

 

Last modified on Sunday, 23 April 2017 22:28